تبلیغات
یاالله

یاالله
ما همان نسل جــوانیم که ثابت کردیم

http://salaf.persiangig.com/image/new_folder/23.jpg

نجات از شقاوت : تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام از آثار و بركات بسیارى برخوردار است كه از جمله‏ى آنها نجات یافتن از شقاوت و بدبختى است.


هر انسانى به تناسب بینش و نگرشى كه به جهان هستى وجود پرآشوب خود دارد به دنبال خوشبختى است، و به عبارتى دیگر یكى از مهمترین مسائلى كه همه‏ى انسانها را آگاه یا ناآگاه به خود مشغول داشته است به طورى كه كارهاى زندگى و برنامه‏هایشان را در جهت وصول به آن پى‏ریزى مى‏كنند، مسئله‏ى رسیدن به سعادت و گریزانى از شقاوت است. منتهى از آنجایى كه انسان اختیار دارد، راه خودش را باید آزادانه انتخاب كند.

لذا انسان بعد از اینكه راه برایش نمایان شد، گاهى حسن انتخاب به خرج مى‏دهد و سبیل هدایت مى‏پیماید، و گاهى سوء انتخاب به خرج داده و سبیل ضلالت و گمراهى پیش مى‏گیرد. و این مسئله شقاوت و سوء عاقبت مسئله‏اى است كه همه‏ى آنان كه به خود آمده‏اند، از آن مى‏ترسند و آنها كه بصیرت ندارند و در خواب غفلت عمر مى‏گذرانند از آن نیز به غفلت به سر مى‏برند. لذا آن دسته كه داراى بصیرت هستند، به لحاظ خوف از شقاوت همیشه دست به دعا و ذكر بلند مى‏كنند و با تضرع و اصرار از خداى خویش طلب دورى از شقاوت و وصول به سعادت مى‏نمایند.


مداومت بر تسبیح فاطمه زهرا علیهاالسلام، موجب محفوظ ماندن از شقاوت و بدبختى است. از این رو شایسته نیست كه از بركات و آثار آن غفلت نموده و در انجام آن كوتاهى و سستى نمائیم. امام صادق علیه‏السلام در این رابطه مى‏فرماید:


«یا اباهارون، انا نأمر صبیاننا بتسبیح فاطمة علیهاالسلام كما نأمرهم بالصلاة، فألزمه، فانه لم یلزمه عبد فشقى». (1)
اى اباهارون! ما بچه‏هاى خود را همانطور كه به نماز امر مى‏كنیم به تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام نیز امر مى‏كنیم. تو نیز بر آن مداومت كن، زیرا هرگز به شقاوت نیفتاده است بنده‏اى كه بر آن مداومت نموده است.
و نیز از این حدیث شریف استفاده مى‏شود كه شایسته است والدین محترم، تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام را مانند نماز به فرزندانشان تعلیم كنند، باشد كه مشمول این حدیث گردند.
 

دورى شیطان و خشنودى خدا


شیطان همواره دشمن دیرینه‏ى انسان بوده و هست و هیچگاه انسان از حیله‏ها و خواطر شیطانى او در امان نیست. شیطان بنا بنا بر آیات الهى، دشمن قسم خورده‏ى انسان است تا او را به هر طریق ممكن به گمراهى بكشاند. از این رو آدمى همیشه در معرض تهاجم شیطان و وساوس شیطانى است.
بعضى انسانها در مقابل این تهاجم شیطانى و خواطر نفسانى همیشه در حال فرارند كه در این صورت همواره مورد تعقیب شیطان و خواطرند، و هیچگاه خلاصى ندارند و اى بسا در آخر خسته شده و نفس‏زنان تسلیم شوند، و عده‏اى اندك در تلاش‏اند كه با مداومت بر ذكر و فكر و عمل، چنان رفتار كنند كه شیطان و خواطر را از خود فرارى دهند و شیطان را از خود دور كنند كه البته راهى است مشكل. كسانى كه به این مقام برسند داراى نفس مطمئنه خواهند شد كه دیگر دگرگونى در آن راه ندارد.


وقتى انسان توانست شیطان را از خود دور و طرد كند، و به طاعات عمل نماید و در كارها و اذكار و عبادتهاى خود اخلاص ورزد، رضایت خدا نیز حاصل گردد، چون شیطان و وساوس او یكى از بزرگترین موانع كسب رضایت و خشنودى حقتعالى است. آرى رضا و رضوان خداوند سبحان مطلوب سالكان و منتهاى آرزوى عارفان است.
یكى از راههایى كه مى‏تواند شیطان را از انسان دور كرده و موجبات رضاى الهى را فراهم آورد مداومت بر تسبیح حضرت فاطمه‏ى زهرا علیهاالسلام است.
امام باقر علیه‏السلام مى‏فرماید:


«من سبح تسبیح فاطمة علیهاالسلام ثم استغفر، غفر له، و هى مائة باللسان، و الف فى المیزان، و یطرد الشیطان، و یرضى الرحمان». (2)
هركس تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام را بجا آورد و پس از آن استغفار كند، مورد مغفرت قرار مى‏گیرد، و آن تسبیح به زبان صداست، و در میزان (اعمال) هزار (ثواب) دارد، و شیطان را دور كرده، و خداى رحمان را خشنود و راضى مى‏نماید.


و به سند معتبر از امام صادق علیه‏السلام منقول است كه چون آدمى در جاى خواب خود مى‏خوابد، فرشته‏ى بزرگوارى و شیطان متمردى به سوى او مى‏آیند، پس فرشته به او مى‏گوید:
روز خود را به خیر ختم كن و شب را با خیر افتتاح كن، و شیطان مى‏گوید: روز خود را با گناه ختم كن و شب را با گناه افتتاح كن. اگر اطاعت فرشته كرد و تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام را در وقت خواب خواند، فرشته آن شیطان را مى‏راند و ...

...از او دور مى‏كند، و او را تا هنگام بیدارى محافظت مى‏كند، پس باز شیطان مى‏آید و او را امر به گناه مى‏كند و ملك او را به خیر امر مى‏كند. اگر از فرشته اطاعت كرد و تسبیح آن حضرت را گفت آن فرشته، شیطان را از او دور مى‏كند و حقتعالى عبادت تمام آن شب را در نامه‏ى عملش مى‏نویسد. (3)

شفاى كم ‏شنوایى و درد جسمانى

تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام بنا بر شواهد روایى و تاریخى در بعضى موارد بر بیماریهاى جسمى نیز مؤثر بوده و باعث درمان بیمارى گوش شده است.
یكى از یاران امام صادق علیه‏السلام نزد آن حضرت آمده و از كم‏شنوایى گوش خود نزد آن حضرت شكایت كرد، امام علیه‏السلام به او فرمود:
«علیك بتسبیح فاطمة علیهاالسلام». (4)
چه چیز مانع و جلوگیر تو است و چرا غافلى از تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام؟
آن مرد پرسید: قربانت گردم، تسبیح فاطمه چیست و چگونه است؟ حضرت فرمود: سى و چهار مرتبه «اللَّه‏اكبر»، سى و سه مرتبه «الحمدلله» و سى و سه مرتبه «سبحان‏اللَّه» كه صد عدد مى‏شود. آن مرد گوید:
«فما فعلت ذلك الا یسرا حتى اذهب عنى ما كنت اجده». (5)
و من این كار را در اندك زمانى انجام دادم و كم‏شنوایى‏ام برطرف شد.
 

برائت از دوزخ و نفاق

چنانچه گفته شد بنا بر روایت امام صادق علیه‏السلام، تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام از جمله‏ى ذكر كثیرى است كه خداوند در قرآن كریم یاد فرموده:
«تسبیح فاطمة الزهراء علیهاالسلام من الذكر الكثیر الذى قال اللَّه عز و جل: «و اذكروا اللَّه ذكرا كثیرا».
و از طرفى رسول گرامى اسلام فرموده است:
«من اكثر ذكر اللَّه عز و جل احبه اللَّه و من ذكر اللَّه كثیرا كتبت له براءتان: براءة من النار و براءة من النفاق». (6)
هركس ذكر خداى عزوجل را بسیار كند خداوند او را دوست دارد، و هر كه ذكر خدا را بسیار كند براى او دو برائت (منشور آزادى) نوشته شود: یكى برائت از آتش جهنم، و دیگرى برائت از نفاق و دورویى.
لذا تسبیح صدیقه‏ى طاهره اگر با شرائطش انجام پذیرد، موجب برائت از دوزخ و نفاق مى‏گردد.
 

غفران الهى

یكى دیگر از آثار تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام، غفران الهى است. غفران ربوبى، همه‏ى ذنوب و آثار سوء تیرگیهاى آنها را از میان مى‏برد، حجابها را برطرف كرده و نقائص وجودى انسان را كنار مى‏زند. اما متأسفانه كمتر كسى هست كه بداند غفران یعنى چه و نیاز به آنچه معنایى دارد، و چگونه مى‏شود غفران الهى همه‏ى مشكلها را حل، و فاصله‏ها را از میان بردارد؟ در فرق بین عفو و غفران گفته شده كه: عفو الهى، نادیده گرفتن و به حساب نیاوردن لغزشها و خطاها و نقیصه‏ها و عیبها، و محو آثار نامطلوب آنهاست.

و غفران الهى عبارت است از افاضات و رحمتهایى كه به دنبال نادیده گرفتن لغزشها و خطاها و نقیصه‏ها، متوجهانسان مى‏گردد و او را تكمیل مى‏كند و نقایص و عیوب وجودى وى را برطرف مى‏نماید. غفران بعد از عفو است. عفو نادیده گرفتن بدیهاست و غفران، برطرف كردن آنها از وجود سالك و تبدیل آنها به خوبیها و كمالات است. عفو ربوبى، انسان را از سقوط و هلاكت نجات مى‏دهد و غفران الهى، به سالك پر و بال عطا مى‏كند و بالا مبرد. لذاست كه اگر عفو و گذشت ربوبى نباشد، رهروان طریق با شكست روبرو شده و كنار زده مى‏شوند، و اگر غفران ربوبى نباشد، آنها از حرت و پیشرفت بازمانده و متوقف مى‏گردند. امام صادق علیه‏السلام مى‏فرماید:
«من سبح تسبیح فاطمة الزهراء علیهاالسلام قبل ان یثنى رجلیه من صلاة الفریضه، غفر اللَّه له». (7)

هركس تسبیح حضرت فاطمه‏ى زهرا علیهاالسلام را قبل از اینكه وضع خود را بعد از نمار واجب عوض كند، بجا آورد، خداى متعال او را مشمول مغفرت خود مى‏گرداند.
البته نباید چنین پنداشت كه این «تسبیح» به لحاظ اینكه ظاهرى بسیار خلاصه دارد و انجام دادن آن بسیار آسان است، چگونه مى‏شود از چنین آثار و بركاتى برخوردار باشد؟! آرى این تسبیح به ظاهر بسیار خلاصه است، اما در نزد آگاهان و عارفان آشنا، دریایى از حقایق و اسرار توحید را در بر دارد و نیز انجام آن به ظاهر خیلى آسان است، ولى اگر خوب بجا آورده شود، مشكلها را آسان مى‏گرداند. ان‏شاءاللَّه.


1ـ فروع كافى، كتاب الصلاة، ص 343، ح 13.
2ـ وسائل الشیعه، ج 4، ص 1023، ح 3.
3ـ شیطان دشمن دیرینه‏ى انسان، محمد نصیرى، ص 136.
4ـ بحارالأنوار، ج 85، ص 334، ح 20.
5ـ بحارالأنوار، ج 85، ص 334، ح 21.
6ـ اصول كافى، ج 2، ص 499، ح 3.
7ـ فروع كافى، كتاب الصلاة، ص 342، ح 6.


[ چهارشنبه 28 فروردین 1392 ] [ 09:10 ق.ظ ] [ ن ح ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

ما همان نسل جــوانیم که ثابت کردیم
در ره عشــق جگر دار تر از صد مردیم
هر زمان بوی خمینـــــی به سر ما افتد
دور سید علی خامنـــــه ای می گردیم
نویسندگان
نظر سنجی
برای سلامتی و تعجیل در فرج صلوات...آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
تایپایران - مرکز تخصصی تایپ

طلـبـه پاســخــگو

حرم ها یا رسول الله
عاشورا